Csütörtökön kezdődik és október 20-áig tart a 13. SZEMREVALÓ│SEHENSWERT FILMFESZTIVÁL.
Kelt: 2024.10.08 Tót Rózsa
Csütörtökön kezdődik és október 20-áig tart a 13. SZEMREVALÓ│SEHENSWERT FILMFESZTIVÁL. A Svájci Nagykövetség, az Osztrák Kulturális Fórum és a Goethe Intézet közös filmhetén a budapesti Művész moziban 11 friss, német nyelvű alkotást vetítenek, amelyhez 6 közönségtalálkozó kapcsolódik.
Csütörtöktől 13. Szemrevaló Filmfesztivál – irodalmi adaptációk, női rendezők és sok vendég
Október 10-20. között 11 német nyelvű alkotás és 6 közönségtalálkozó
Több film is irodalmi vonatkozású, illetve női rendező alkotása. A nyitófilm Robert Seethaler Egy egész élet című regényének feldolgozása. Szerepel a kínálatban az Ezüst Medve-díjas Haldoklás, de komédia, igazi kuriózum a Franz Kafkáról szóló hatrészes Kafka című tévésorozat és Pabst remekműve, a Pandora szelencéje. Bemutatják a magyar származású Katalin Gödrös Jakob lova című munkáját, az Oscar-díjra jelölt Sandra Hüller és Peter Kurth pedig a valós eseményeken alapuló A változás valutája című vígjátékban játszanak. Budapest után Debrecenben, Szegeden és Pécsett is vetítik majd a fesztivál legjobb filmjeit.
Október 10-én 19 órakor a budapesti Művész moziban Hans Steinbichler Egy egész élet című alkotása nyitja a 13. Szemrevaló Filmfesztivált. Robert Seethaler azonos című, nagyszerű és érzékeny regénye nyomán a film egy árva fiú történetét meséli el, aki öregemberként megbékélve tekint vissza küzdelmekkel teli életére az osztrák Alpokban és a szovjet hadifogságban.
Egy_egesz_elet© TOBIS Film GmbH
Október 11-én 19 órakor a Mikor lesz végre megint olyan, amilyen sosem volt? című filmből kiderül, hogy egy pszichiátriai klinika területén felnőni valahogy „más”. Sonja Heiss Joachim Meyerhoff végtelenül vicces önéletrajzi regényét filmesítette meg. A vetítés után beszélgetés lesz a film rendezőnőjével.
Október 12-én 20 órakor a 19. századi svájci Alpokban játszódó modern társkapcsolati és emancipációs történet, a Jakob lova lesz műsoron a csodálatos Luna Wedlerrel a főszerepben. A vetítést követően a közönség találkozhat a film rendezőjével, a magyar származású Katalin Gödrössel.
Október 13-án 18 órakor a Miért nem küldtél az angyalok közé? című film lesz látható. Barbara Albert Julia Franck 25 nyelvre lefordított Die Mittagsfrau című, Német Könyvdíjat nyert regényét vitte vászonra. Ahogy a könyv, úgy a film is magával ragadó tiszteletadás a női testiségnek és önmegvalósításnak. Aznap 20 órakor az 1990-ben Németországban játszódó, valós eseményeken alapuló A változás valutája című vígjáték lesz látható Sandra Hüllerrel a főszerepben. A vetítés után beszélgetés lesz a film egyik fontos szereplőjével, a Babilon Berlinből és a Good bye, Leninből is ismert neves színésszel, Peter Kurth-tal.
Október 14-én 18 órakor, majd október 18-án 20 órakor vetítik két részletben az idén 100 éve elhunyt Franz Kafkáról szóló Kafka című hatrészes tévésorozatot. David Schalko rendező munkája Rainer Stach háromrészes művészéletrajzán alapszik. A forgatókönyv megírásában Daniel Kehlmann is részt vett.
Okt. 15-én 20 órakor a Helló Svájc! című fergeteges komédiában egy őrült népszavazás vészhelyzetbe sodorja Svájcot. A filmben felvázolt abszurd helyzetről Svájc magyarországi nagykövetével, Jean-Francois Paroz-val beszélgethet a közönség. Október 16-án 19 órakor lesz látható az idei Berlinalén a legjobb forgatókönyvért Ezüst Medve díjat, valamint a Német Filmdíjon négy díjat nyert Haldoklás, de komédia Lars Eidingerrel és Ronald Zehrfelddel a főszerepben. A film gyengéd és brutális, abszurd módon vidám és halálosan szomorú, szörnyen keserű és néha meglepően szép.
Október 17-én 19 órakor Adrian Goiginger legújabb alkotását, a Rickerl – a zene legfeljebb hobbi című melankolikus és érzelmes filmet vetítik. A zenével, szenvedéllyel és kiadós kocsmai ugratásokkal teli, szívet melengető alkotást elkíséri a film női főszereplője, Agnes Hausmann. Október 18-án 20 órakor a Franky Five Star című mesés szerelmi komédia lesz műsoron, melynek egyik főszereplője egy képzeletbeli szálloda.
Végül október 19-én 18 órakor a fesztivál egyik csemegéje, Pabst 1929-ben készült remekműve, a Pandora szelencéje lesz látható. A vetítés után Teller Katalin, irodalomtörténész ad történelmi hátteret a filmhez.
Szegeden október 21-25, Debrecenben október 24-28, Pécsett pedig október 24-27 között vetítik majd a fesztivál legjobb filmj