23. Zsidó Kulturális Fesztivál
Kelt: 2021.07.21 Tót Rózsa
Tavaly sajnos a járvány miatt elmaradt a fesztivál, de idén bepótoljuk, s jön a 23. Zsidó Kulturális Fesztivál 2021. augusztus 22. és 30. között! Az eseménysorozat szerves, elmaradhatatlan részét képezi Budapest művészeti és kulturális életének, amely a nyár végén öt helyszínen több mint húsz programot kínál.
A fesztivál jelmondata idén az „Éljük át újra!” lett, egy életörömmel teli szlogen, amely az elmúlt sok nehézségből, amely mindannyiunkat sújtott, előre mutat, hogy újra megélhessük az együvé tartozás örömét a zenében, irodalomban és a társművészetekben!
A fesztivál egyik kiemelt helyszíne ez évben is a Dohány utcai zsinagóga. Augusztus 22-én, a nyitókoncerten az odesszai és a budapesti klezmer találkozik, ahol egy igazi örömzenélésnek lehetünk tanúi: az Ukrajnából érkező Kommuna Lux klezmer együttes erre az estére a Budapest Klezmer Banddel egészül ki. A szerb Boban Marković Orkestar és Palya Bea vérbeli balkán temperamentummal telíti meg a teret, a világhírű trombitás játékával megbabonázza a magyar közönséget is. A „Somewhere Over The Rainbow” című koncerten Berki Tamás, Falusi Mariann, Illényi Katica, Csonka András és a Don Lázi Swingtet előadásában olyan ismert dalok csendülnek fel, amelyeket zsidó zeneszerzők, dalszövegírók, előadók tettek híressé, az archaikus daloktól, a jazz műfaján keresztül, egészen a tánczenéig terjedő időszakig. Augusztus 25-én Miklósa Erika csodálatos énekhangja csendül fel a zsinagógában, a Virtuózok kíséretében. A fantasztikus koncerten Lugosi Ali klarinéton, Szüts Apor zongorán, Bácsy-Schwartz Zoltán hegedűn és Bánkövi Bence csellón kíséri a művésznőt, de Káel Norbert zongoraművész is fellép egy szóló produkcióval. A fesztivál zárónapján Födő Sándor Kaddis című művének ősbemutatójára kerül sor, az est szólistája Bíró Eszter, aki egyben a mű létrehozásának megálmodója is.
A Hegedűs Gyula utcai zsinagóga nyitónapján Mujahid Zoltán minden idők egyik legsikeresebb magyar énekesének, Szécsi Pálnak az emlékét idézi fel egyedi hangszerelésű koncertprogramjában. Klein Judit és a Haverim zenekar szívből jövő örömzenéjének lehetünk tanúi. A népszerű színész, Kamarás Iván az Egy pesti fess este című koncertjén a ‘20-’60-as évek lüktető magyar dalait és filmzenéit adja elő, megidézve ezzel a magyar fimgyártás aranykorát. Leonard Cohen ismert és legendás dalai ezúttal magyar szöveggel csendülnek fel, Müller Péter Sziámi és vendégeinek előadásában. A tradícionális zsidó zenét játszó Klezmerész Együttes számos új szerzeménnyel lepi meg a közönséget, többek között felcsendülnek az új, Klezmelodies című lemezük dalai is. Nógrádi Gergely főkántor, Kun Ágnes mezzoszoprán énekes és Teszter Nelli zongoraművész magyar zsidó örökzöldekkel készülnek.
A fesztivál új helyszíneként mutatkozik be az újonnan felújított és átadott Rumbach utcai zsinagóga. Malek Andi és Jáger Bandi a Yentl című film leghíresebb slágereiből válogat. Kányádi Sándor „Erdélyi jiddis népdalok” c. műfordításkötetének darabjai Gryllus Dániel, Gryllus Vilmos és Szalóki Ági előadásban szólalnak meg. Az élet értelme - Egypercesek száz percben, azaz Örkény István novelláiból olvas fel Mácsai Pál és cimbalmozik Lukács Miklós.
Korcsolán Orsolya hegedűművész és az Anima Musicae Kamarazenekar a Piazzolla 100 című hangversenyen Tel Aviv és Buenos Aires között húz képzeletbeli egyenest, mely vonal mentén repítik el a közönséget ismert és ismeretlen világokba, vágyódással és örömmel teli pillanatokba. Három zeneszerző-óriás – Kodály-Bartók-Liget – műveiből válogat Würtz Klára zongoraművész és Károlyi Katalin énekesnő. Bauer Andrea és barátai Rio de la Plata országainak hangulatát hozza el nekünk. A fesztivál zárónapjának különleges eseménye lesz a Sabbathsong Klezmer Band koncertje is, amely több mint koncert és több mint klezmer.
A Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény kertjében nyáriesti kertmozival, a Bálint Házban könyvbemutatókkal, beszélgetésekkel várnunk, augusztus 22-én Ráday Mihály és Perczel Anna emléksétákra invitálunk mindenkit.